Salı, Ocak 25, 2022
Ana SayfaHaberELEX II Uygulamalı Önizleme - Teknolojik Kanatlarınızı Açın

ELEX II Uygulamalı Önizleme – Teknolojik Kanatlarınızı Açın

- Reklam-
- Reklam-

Piranha Bytes, Gothic ve Risen serilerinin arkasındaki stüdyo olduğu için özellikle rol yapma oyunları hayranları için giriş gerektirmeyen bir geliştirme stüdyosudur. 2017’de stüdyo, iki serisinden ayrıldı.

ELEX, dünya inşa etme ve rol oynamayı doğru yapan, ancak oyundan özellikle ilham almadığı için fazla bir şey olmayan bir açık dünya rol yapma oyunu. Birkaç yıl sonra ve daha fazla deneyime sahip olan Piranha Bytes, stüdyonun köklerine sadık kalan ama aynı zamanda serinin deneyimini daha da ileriye taşımaya çalışan bir oyun olan ELEX II ile oyuncuları Magalan dünyasına geri getirmeye hazırdı.

Tamamen dürüst olmak gerekirse, ELEX II, açık dünya formülünde yapılan birçok ince ayar, deneyimi önemli ölçüde daha yumuşak hissettirse de, orijinalinden çok farklı hissettirmiyor.

Jax’in Magalan’ı uzaydan gelen başka bir tehditten kurtarmaya yönelik yeni macerası yine de belirgin bir şekilde “Eurojank” hissi veriyor: animasyonlar daha akıcı olsa da kesinlikle modern AAA yapımlarıyla aynı seviyede değil ve sunum birden fazla cephede geliştirilmiş olsa da yine de her fırsatta düşük bütçeli çığlıklar atıyor. Ancak bu, pek çok benzer oyun gibi ELEX II’nin de cazibesi olmadığı için doğası gereği kötü değil.

ELEX II’de yer alan orijinal üzerindeki en büyük değişiklik, tamamlanacak görevler ve alt edilecek düşmanlar aramak için Magalan’ın her yerinde uçmak için kullanılabilen tam işlevli bir jetpack.

Jetpack, oyun başladıktan kısa bir süre sonra elde edildiğinden, aslında deneyimin ayrılmaz bir parçasıdır ve başlangıçtaki yakıt kapasitesi tam potansiyeliyle kullanılmasına izin vermese de keşif yapmayı çok daha eğlenceli hale getirir.

Jetpack’i yükseltmek kesinlikle son oyundaki ana hedeflerden biri olacak, çünkü etrafta uçmak ve tüm haritanın kapsamını almak harika hissettiriyor, bu da en baştan muazzam hissettiriyor.

Dünya geçişini biraz iyileştiren yeni jetpack mekaniğinin dışında, ELEX II, her ne kadar işler daha yumuşak görünse ve hissetse de, öncekinden çok farklı hissetmiyor. Savaş hala şeylerin basit tarafında, Dayanıklılık mekaniğine sahip temel bir aksiyon savaş sistemi, ancak o zaman bile, oyun hem kısa hem de uzun menzilli silahlara sahip olduğu için silah çeşitliliği yerinde görünüyor.

Seçim, canavarlardan diğer grupların üyelerine ve daha fazlasına kadar, oyuncuların yollarındaki birçok düşmana nasıl yaklaşmaları gerektiğini etkiler. Sağlam bir yetenek ağacı sistemi, oyuncuların karakterlerini seçtikleri silahın etrafında inşa etmelerine de izin verecek, böylece özelleştirme seçenekleri söz konusu olduğunda son oyun kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak.

ELEX II’nin tıpkı selefine benzediği düşünüldüğünde, zorluk söz konusu olduğunda, oyun başlangıçta oldukça zorlayıcı olduğundan, mevcut sınırlı kaynaklar ve net bir tasarım seçimi nedeniyle oyuncuların bunları derinlemesine incelemesi gerekeceğinden emin olabilirim. Bu, oyunu diğer rol yapma oyunları arasında oldukça benzersiz kılıyor.

Hikaye ve rol yapma unsurları açısından ELEX II’nin nasıl dayanacağını söylemek zor. Hikayenin ilk bölümü, oyuncuları beş farklı grupla ve güzel bir şekilde geliştirilmiş ve ortamla iyi bütünleşmiş hissettiren bazı merkezi karakterlerle tanıştırarak olaylar kurar. Oyun, dünyayı ve karakterleri yeni gelenlere tanıtma konusunda iyi bir iş çıkarıyor, ancak ilk oyunu hiç oynamamış olanların kendilerini biraz kaybedecekleri inkar edilemez.

ELEX II kesinlikle açık dünya rol yapma oyunları için çıtayı yükseltmeyecek ve yükseltmeye bile çalışmıyor. Cazibesinin bir kısmı gösterişliliğindedir ve hikaye ve rol yapma unsurları devam ederse, oyun kesinlikle tüm Piranha Bytes hayranlarını memnun edecektir. Veya gerçek uçuş mekaniğine sahip bir açık dünya rol yapma oyunu bekleyenler.

ELEX II, 1 Mart 2022’de PC, PlayStation 5 ve Xbox Series X ve S için çıkıyor.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments