Hackerların Eriştiği Capcom Sistemleri

TripWire, Japon oyun üreticisi Capcom’un yakın zamanda bir bilgisayar korsanı tarafından işlenen bir siber güvenlik olayını açıkladığını söyledi. Saldırı, şirket tarafından web sitesi aracılığıyla ortaya çıktı. Bu yazı itibariyle duyuru artık bulunabilir.

Resident Evil ve Street Fighter gibi önemli oyunların yaratıcısı Capcom, ağlarının e-posta ve dosya sunucularına erişimle ilgili sorunlardan muzdarip olduğunu söyledi. Olay, sözde Pazartesi günü meydana geldi.

TripWire, duyurunun geliştiricinin birkaç sistemini kapatmayı içeren eylemini açıkladığını söyledi. Kullanıcılar üzerindeki etkilerle ilgili olarak, “bu saldırının, oyuncuların firmanın video oyunlarına ve web sitelerine çevrimiçi erişimini etkilemediği söyleniyor” dedi.

Game Maker Capcom Hacked

Capcom gönderisi, kaç kullanıcının etkilendiğini ve saldırının olası nedenlerini belirtmedi. Bununla birlikte, TripWire tarafından alıntı yapılan duyurunun bir çevirisinde, “Şu anda, herhangi bir müşteri bilgisinin ihlal edildiğine dair bir gösterge yok” dedi .

Bilgisayar korsanlarının müşteri bilgilerini kötü niyetli amaçlarla kullandığına dair hiçbir kanıt olmasa da, bu tür nedenlerle kullanılma olasılığının kaldığını veya kullanılacağını unutmamak önemlidir.

Müşterilere, bilgisayar korsanlığı, dolandırıcılık ve dolandırıcılıklara yol açabilecek şüpheli e-postalar ve benzeri siber olaylara karşı dikkatli olmaları önerilir. Öneriler arasında şifrelerin değiştirilmesi, iki faktörlü kimlik doğrulamanın etkinleştirilmesi ve banka ve kredi kartı hesaplarının izlenmesi yer alır.

TechRaptor tarafından alıntı yapılan bir alıntıya göre , “Bu olay şirketin oyunlarını çevrimiçi oynama veya çeşitli web sitelerine erişim bağlantılarını etkilemedi” .

Saldırı, kullanıcı verileri üzerindeki etkisinin yanı sıra, Capcom’un verilerinin tehlikeye atıldığı anlamına da gelebilir. Bu, fikri mülkiyet hırsızlığını ve video oyunu yayınlama planlarını içerir. Bunlar, geliştiricinin faaliyetlerini ciddi şekilde etkileyebilir.

Şimdi silinen gönderide Capcom , bu siber saldırıdan kaynaklanabilecek “herhangi bir kolaylık için en derin üzüntüsünü” dile getirdi . Konuyu yetkililere de bildirdi.

TechRaptor tarafından geliştiricinin gönderisinden alınan bir alıntı da, “Şu anda, Capcom hem bir soruşturma yürütürken hem de sistemlerini eski haline getirmek için önlemler alırken hem polise hem de diğer ilgili makamlara danışıyor  dedi.

Capcom dışında Crytek ve Ubisoft gibi diğer oyun geliştiricileri de saldırıya uğradı. Hack, bir fidye yazılımı çetesi olan Egregor tarafından başlatıldı. Çalınan dosyaların bazıları karanlık ağda tespit edildi.

TechRaptor, yorum için geliştiriciyle iletişime geçti, ancak henüz bir yanıt almadı.

Hakkında admin

https://www.oyunsavasi.com / A. Okan ERTUĞRUL