Perşembe, Aralık 9, 2021
Ana Sayfaİncelemeİnceleme: Dreamscaper (Nintendo Switch)

İnceleme: Dreamscaper (Nintendo Switch)

- Reklam-
- Reklam-

Bir kabusta geçen roguelite bir zindan tarayıcısı olan Dreamscaper, kahramanın derinden sarsılan travmasının üstesinden gelmek için sizi sürekli değişen bir bilinçaltını keşfetmeye davet ediyor. Bu öncül, tasarımdan yapıya ve türün kendisine kadar oyunun her yönüne zarif bir şekilde dokunmuştur.

Cassidy olarak oynuyorsun. Her koşunun başında uykuya dalar ve canavarlarla dolu muhteşem ama ürkütücü bir rüya dünyasına dalar. Rastgele oluşturulmuş bir haritanın bir sonraki bölümüne giden kapıları açmak için her aşamada yaratıkları yenersiniz.

Çoğu aşamada, ilerlemek için savaşmanız gereken canavarlarla tanışacaksınız. Yenilen düşmanlardan topladığınız mücevherleri silahlar, beceriler ve yükseltmeler için takas edebileceğiniz dükkanlar bulabilirsiniz. Ayrıca sizi bir tür destekle ödüllendirmek için var olan alanlar da var. Yine, bu yeni bir silah olabilir veya bir mücevher koleksiyonu olabilir.

Haritanın sonunda bir patronla karşı karşıya geliyorsunuz. Her patron savaşı, Cassidy’nin izolasyon veya kayıp gibi travmasıyla başa çıkarken üstesinden gelmesi gereken olumsuz bir duygudan ilham alır.

Bunları görmek inanılmaz. Her biri, fantastik tasarımı, zayıflıklarını nasıl bulacağınız ve kullanacağınız konusunda yaratıcı bir şekilde düşünmenizi sağlayan gerçekten zorlu bir savaşla birleştiriyor.

Rüya ayarı, Dreamscaper’a haritanın neden bu kadar sık ​​değiştiğine dair akıllıca bir açıklama sunuyor. Yine de tanıdık olmayan bir haritada, tümü bazı duygusal doruklara yol açan tekrar eden aşamalar, yinelenen bir rüyanın kafa karıştırıcı hissini yaratmak için harika bir iş çıkarır. Ya da duruma göre kabus.

Bu etki, oyunun tasarımı ile geliştirilmiştir. Yüzü olmayan kahraman, Dreamscaper’a ilk andan itibaren esrarengiz bir hava veriyor.

Ayarlar genellikle araba parklarında ve şehir sokaklarında açılan haritaya aşinadır, ancak Cassidy’nin bilinçaltına indikçe giderek daha fazla gerçek dışı hale geliyor. Daha normal ayarlar bile onlara biraz tuhaf geliyor.

Bir bakışta var olduğunu sandığınız ayrıntılar, yaklaştıkça kayboluyor. Haritanın kenarındaki görünmez duvarlara çarpmak, diğer oyunlarda genellikle rahatsız edici olsa da, bu tuhaf rüya dünyasında bir anlam ifade ediyor.

Dövüş, genel olarak bir kavgacıdan beklediğiniz şekilde çalışır. Hem bu hem de kullandığınız silahlar, ürkütücü rüya ortamından etkileniyor. Kılıç ya da yay gibi geleneksel bir silah bulabilirsin ama aynı zamanda ateş topları atma ya da çocukluk oyuncaklarının versiyonlarını silahına dönüştürme yeteneğini de geliştirebilirsin. Bu sonuncusu hoş bir eklemedir, çünkü karşı karşıya kaldığınız düşman kendi içselleştirilmiş acınız olduğunda, cephaneliğinizin değerli bir unsuru gibi hissettirir.

Ayrıca fizik ile oynama seçeneğiniz de var. Dreamscaper, berrak rüya kavramını oyunun mekaniğine entegre eder. Rüyada seyahat etmeye daha çok alıştıkça, kendi zihinsel sağlığınız üzerinde daha sıkı bir kavrayış geliştirirken, onu kontrol etmeyi ve etrafınızdaki dünyayı manipüle etmeyi öğrenirsiniz.

Anlatının derinliği olmasa bile, Dreamscaper, asla aynı şekilde iki kez oynayamayacağınız bir haritada muhteşem sanat eserlerini eğlenceli ama zorlu bir savaş sistemiyle harmanlayan gerçekten harika bir zindan tarayıcısıdır.

Hikâyenin kalbine işlenen duygusal çekirdeğiyle mekaniği ve yapıyı işlemek için harcanan nüans ve çaba düzeyini hesaba kattığınızda, bu, sürükleyici ve derin bir oyun yapar.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments