Perşembe, Aralık 9, 2021
Ana Sayfaİncelemeİnceleme: Spelunker HD Deluxe (Nintendo Switch)

İnceleme: Spelunker HD Deluxe (Nintendo Switch)

- Reklam-
- Reklam-

Spelunker, 1985’te piyasaya sürülen klasik bir arcade oyunudur. 8-bit ve 16-bit oyunlar çağında büyüdüğüm için, remaster söz konusu olduğunda bu “klasikleri geri getirme” zihniyetini gerçekten takdir ettiğimi söylemeliyim.

Oynanış açısından zaman içinde dayanmayan çok sayıda harika retro oyun var ve Spelunker bunlardan biri. Bu sefer oyuncular “HD Deluxe” versiyonunu deneyimleyecekler. Orijinalin hayranları oyunun ne kadar harika göründüğünü takdir edecek ve yeni oyuncular bu sevimli, eğlenceli macerayı yepyeni bir ışıkta deneyimleyecek.

Orijinal Spelunker’ı sadece aile üyeleri ve arkadaşlarımın oynadığını gördüm; Aslında kendim hiç oynamadım. Bu yüzden becerilerimi denemek ve iyi olup olmadığımı görmek beni heyecanlandırdı.

İlk hayatımı muhtemelen ilk seviyeye 10 saniye kaybettim. Bu oyunda karakterin ve hareketlerin ne kadar kırılgan olduğunu unutmuştum. Hatta bazen son derece sinir bozucu olduklarını söyleyebilirim ama Spelunker’daki en iyi arkadaşınız sabırdır; ve başarının anahtarı.

Ana hedef, sonsuz gibi görünen bir madene mümkün olduğunca hızlı inmek ve ölmeden mümkün olduğunca çok hazine toplamaktır. Kontrol ettiğiniz küçük madenci bir anda öleceğinden, bu görevi göründüğünden çok daha zor bulacaksınız.

Gerekenden daha kırılgan, ancak oyuncuyu yavaşlamaya ve rotasını planlamaya zorluyor. Zamanlama ve strateji bu maceranın büyük bir parçası. Bir yanlış hareket ve ışıklar söner.

Yerdeki sığ bir delik kadar masum bir şey bile bu adamı dışarı çıkaracaktır (etrafta gizlenen tüm canavarlardan ve hayaletlerden bahsetmiyorum bile). Bazen kendi eylemlerinizin bile (bombayı çok yakına yerleştirmek veya çok yüksekten bir platforma atlamak gibi) yolculuğunuzu sonlandıracağını göreceksiniz.

Her şey deneme yanılma ile ilgili

Ben kendim 100. seviyeye yakın bir yerde yapamadım, ama yapmam gereken şeyin aslını aldıktan sonra denemek eğlenceliydi. Spelunker ile olan ince çizgi bu; ya ne kadar ilerleyebileceğinizi görmeye kararlı olacaksınız ya da sinirlenip Nintendo Switch’inizi fırlatacaksınız. Bu kadar basit.

Büyüleyici keşif geziniz boyunca sanat eserleri, heykeller ve birçok mücevher gibi her türlü harika koleksiyonla karşılaşacaksınız. Ne kadar çok toplarsanız ve ne kadar uzun süre hayatta kalırsanız puanınız o kadar yüksek olur.

Ayrıca yeni alanların kilidini açmak için anahtarları ve zamanlayıcınızın bitmesini önlemek için zaman şişelerini toplamanız gerekecek. İlk başta çok bunaltıcıdır, ancak birkaç kez yaptıktan sonra, neleri yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı oldukça hızlı bir şekilde öğreneceksiniz.

Oyun birçok farklı mod ve oynama şekli sunuyor.

Örneğin, harika bir özellik, yeni HD grafikler ile eski 8-bit grafikler arasında tek bir tıklamayla gidip gelebilmektir. Sonsuz Mağara modu, Şampiyona modu veya Yarışma modu da dahil olmak üzere, tek başına maceraya atılmaktan sıkılırsan deneyebileceğin çok sayıda çok oyunculu mod da vardır.

Bunların her biri çevrimiçi veya yerel çok oyunculu olarak oynanabilir. Ekibinizin yeraltında ne kadar ilerleyebileceğini görmek için çevrimiçi olarak 6 arkadaşınıza ve yerel çevrimiçi olarak 4 arkadaşınıza katılın. Arkadaşlarınız meşgulse veya orijinal oyundan sıkılırsanız diye bu modların tek oyunculu olarak da oynanabilmesi harika.

Dürüst olmam gerekirse, birçok kez öldükten sonra oynamaya devam etmekte zorlandım.

Bu oyunu incelemek zorunda olmasaydım, Spelunker HD Deluxe’e asla bir şans vermezdim ve aslında ne kadar eğlenceli ve bağımlılık yaptığını keşfedemezdim.

Yine de daha önce söylediklerimin arkasındayım; sabırsız oyuncular ve “yavaş gitmek” istemeyenler muhtemelen Spelunker ile pek eğlenmeyeceklerdir.

Ancak çok sayıda çok oyunculu seçenekle dolu zorlu ve eğlenceli bir tek oyunculu oyun arayanlarınız kesinlikle kontrol etmeli!

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments