Microsoft, Oyun Akışı Hizmetini Başlattı, Snubs Apple

Çok uluslu şirket Microsoft Corp., Google Inc.’in ayak izlerini takip etti ve insanların Android telefonlarını kullanarak PC oyunları oynamasına olanak tanıyan kendi oyun akışı hizmetini yarattı.

XCloud aka Netflix of Gaming, konsol kullanımını gerektirmeyen yüksek kaliteli oyunlardan oluşan bir akış hizmetidir. 10Mbps veya daha yüksek hızlı İnternet bağlantısına sahip oyuncular, Playstore’da çok sayıda oyun indirebilir ve mobil cihazlarını kullanmanın keyfini çıkarabilir.

Google, geçtiğimiz yıl aynı hizmeti, insanların bilgisayar oyunlarını Android telefonlara indirmesine de izin veren Stadia ile başlattı. Oyuncuların, HD oyun akışı için Google Chromecast Ultra’yı indirmesi yeterlidir.

Microsoft, Oyun Akışı Hizmetini Başlattı

Microsoft, xCloud için sıradan oyuncuları oyun ekosistemine çekmeyi ve Xbox konsolları satın alarak tasarruf etmeyi amaçlıyor. Oyun hizmeti, Microsoft’un aylık 14,99 ABD doları olan Xbox Game Pass Ultimate hizmetine dahildir.

Geçiş, kontrol cihazı gerektirmeyen 150 Xbox oyununa erişim sağlar. Oyunları oynamak için dokunmatik ekran kontrolleri mevcuttur, diğerleri ise Bluetooth özellikli kontrol cihazları gerektirir.

Microsoft’un xCloud’unun Google’ın Stadia’sı ile rekabet ettiği söyleniyor, ancak ikincisi ücretsiz. Stadia ile oyuncuların sadece 14,99 $ ile 60 $ arasında değişen bir fiyatla oyunları satın alması gerekiyor. Premium Stadia üyeleri, İnternet bağlantısı hızlı olduğu sürece aylık ücretsiz oyunlara erişebilir.

XCloud hizmeti karmaşık değildir; oyuncuların aylık aboneliğe abone olmaları ve mevcut tüm oyunlara erişmeleri yeterlidir. Oyuncular oyun akış hizmetine abone oldukları sürece sınırsız erişim.

Mevcut Platform

Oyun uzmanları için, çoğu oyun Stadia platformunda zaten mevcut olduğundan, Microsoft’un xCloud’unun piyasaya sürülmesi büyük oyun dönüşümüne neden olmayacak. Ek olarak, hızlı bir Wi-Fi bağlantısına güvenmek, genel deneyimi etkileyebilir.

“Kendi çıkarlarıma karşı konuşuyorum, değil mi? Tale-Two Interactive CEO’su Strauss Zelnick , Nirvana’nın bu resmini çizmemiz gerekiyor, ancak bunun nirvana olduğunu düşünmüyorum ” dedi. İnsanların mobil cihazlarda olsun ya da olmasın istedikleri oyunları bulabileceklerini sözlerine ekledi.

Halihazırda oyun konsolları olan kişiler, cep telefonu kullanmak yerine onlardan yararlanmak isteyeceklerdir. Ancak Zelnick, akıllı telefonlarını kullanarak oynamak isteyenlerin ilgisini de göz ardı etmiyor.

XCloud ile ilgili bir başka büyük sorun da iPhone ve iPad kullanıcıları için mevcut olmayacak. Apple’ın geliştirici kuralları, oyun yayın hizmetlerine müşterilerin deneyimini etkileyebilecek bir engel koyuyor.

Hakkında admin

https://www.oyunsavasi.com / A. Okan ERTUĞRUL