PlayStation 5, Depolama için Sony Cloud Kullanıyor

Yeni oyun konsolu PlayStation 5, kaydedilen verileri özel olarak taşımak ve yedeklemek için Sony’nin bulut depolama alanı PlayStation Plus’ı kullanacak.

Sony’ye göre, yalnızca aktif PlayStation Plus aboneleri bulut depolamanın ve dosya yedeklemenin keyfini çıkarabilir. Bu, USB gibi harici depolamayı ve oyun verilerini kaydetmek için bulut depolamayı destekleyen emsali PlayStation 4’ten tamamen farklıdır.

Yeni konsolda harici depolama seçeneği bulunmadığından oyuncular, aygıt yazılımı güncellemesi, birimdeki hasarlar ve hatta bir soygun sırasında bile oyun verilerini kaybedebilirler.

PlayStation 5 Bulut Depolama

Yüklemeyi eski PS4’e otomatik olarak kaydetme seçeneği ile PS5’in sistem ayarları farklıdır. Oyuncular, kaydedilen dosyaları Sony’nin bulut depolamasına kopyalamak için, menüdeki Kaydedilen Veriler ve Oyun veya Uygulama Ayarlarında Kaydedilen Verileri (PS4) görebilir.

Sistem harici depolamayı desteklemediği için USB Sürücü seçeneği yoktur. Sony, hemen hemen tüm dosyaları bulutta taşımaya ve oyuncuların sorunsuz depolama için ödeme yapmasını sağlamaya çalışıyor. Diğer seçenek, dosyaları konsolun dahili depolamasından manuel olarak kaydetmek ve daha sonra Sony’nin bulut depolamasına aktarmaktır.

Bulut Depolamanın Yükselişi

Geliştiriciler, harici depolama kullanmak yerine sanal tasarrufun geniş kapsamlı entegrasyonunu düşünerek, bulut oyunları video oyun endüstrisini fırtınaya soktu. Sony’nin yeni teknolojiden yararlanma hareketi, yenilik yaptıklarının ve eski yöntemleri terk etmeye başladıklarının açık bir kanıtıdır.

Aslında Nintendo, Switch ile aynı şeyi yaparak kullanıcıların ve oyuncuların oyunları yedeklemelerine veya buluta dosya kaydetmelerine olanak tanıyor. Bu, yalnızca bir kişi Switch Online aboneliği için ödeme yaparsa mümkündür.

PlayStation’da, tüm PS5 ve PS4 kullanıcıları için özel bulut depolama alanı olan PlayStation Plus olacak. Yeni oyun konsolunun ‘soğuk depolama’ adı verilen hız gereksinimleri göz önüne alındığında, Sony’nin bunu neden yapması şaşırtıcı değil.

Bu tür depolama, konsolda oyunları yeniden indirmek zorunda kalmadan SSD’yi serbest bırakır. Hızlıdır, sorunsuzdur ve hız söz konusu olduğunda verdiği sözü tutar. Bununla birlikte, PS5 hala sistem yedekleme veya geri yükleme işlevi sunar, ancak konsoldaki kayıtlı verileri yedeklemek için bir çözüm değildir.

Bu sistem yedeklemesi yalnızca bir bilgisayardaki yazılımı kurtarmak için çalışır; örneğin, Windows’ta Sistem geri yüklenir ve Mac OS’de Time Machine.

Hakkında admin

https://www.oyunsavasi.com / A. Okan ERTUĞRUL